Slideshow image Slideshow image Slideshow image Slideshow image Slideshow image Slideshow image
Previous Next
H KAWASAKI ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΟ AKROPOLIS JET RAID 2012

HOOFDDORP, 19 Ιουνίου 2012.
Ο Jean-Bruno Pastorello, ιδιοκτήτης της ομάδας Pastorello, έκανε καλή αρχή το Σαββάτο νικώντας στο Navigation Moto μπροστά από τον ομόσταυλό του Sylvain πλησιάζοντας πιο κοντά στην νίκη του Akropolis Jet Raid 2012. Ο Γάλλος ήταν στην δεύτερη θέση την περισσότερη ώρα αλλά με ένα τρικ μπόρεσε να επιτύχει μεγαλύτερη τελική ταχύτητα και να περάσει πρώτος. Ο Έλληνας αναβάτης Άκης Μαλούχος τερμάτισε τρίτος, ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα αν αναλογιστεί κανείς τον βαθμό δυσκολίας του αγώνα. Οι Mosselman ήταν άτυχοι καθώς αντιμετώπισαν τεχνικές δυσκολίες λίγο πριν το Navigation Moto. Άτυχος ήταν και ο Έλληνας αναβάτης Πολίτης ο οποίος ξέμεινε από καύσιμα λίγα μέτρα πριν την γραμμή τερματισμού. Δύο νέοι αναβάτες, ο Ηλιόπουλος και ο Βασσιλάκης, τερμάτισαν στην 7η και 8η θέση αντίστοιχα. Όσων αφορά τις μετρήσεις τελικών ταχυτήτων ο Pastorello ήταν ο πιο γρήγορος με το Kawasaki Ultra 300X του να αγγίζει τα 119 Km/h, έχοντας ήδη 35 ώρες αγωνιστικής λειτουργίας (4 αγώνες πριν το Akropolis Jet Raid). Ο τρίτος πιο γρήγορος ήταν ο Άκης Μαλούχος επίσης με Kawasaki Ultra 300X, ο οποίος άγγιξε τα 113 Km/h το πρωινό του Σαββάτου. Μια 45λεπτη κλειστή διαδρομή ήταν αυτή που καθόρισε την τελική κατάταξη, καθώς οι αναβάτες έπρεπε να κρίνουν ποια είναι η σωστή ταχύτητα ώστε να έχουν τον έλεγχο της κατανάλωσης καυσίμου. Ο Γάλλος Pastorello και ο Βέλγος Sylvain κυριάρχησαν στην κατηγορία F1 κάνοντας το 1-2. Παρ'όλα αυτά ο Άκης Μαλούχος απέδειξε όντας ο πρώτος Έλληνας που κατακτά το podium σε Akropolis Jet Raid, ότι είναι εξαιρετικός στους αγώνες Off-Shore Endurance. Οι Olivier Vidal και Labas ήταν οι κερδισμένοι της κατηγορίας F2 από την πρώτη μέρα, γεγονός που τους χάρισε την τρίτη θέση στα συγκεντρωτικά αποτελέσματα. Οι Mosselman έχασαν μια θέση λόγω τεχνικών προβλημάτων και κατέκτησαν την 3η θέση στην κατηγορία F2. Στην 2η θέση τερμάτισαν οι αδερφοί Diaz, οποίοι έτρεχαν στο Akropolis Jet Raid για δεύτερη φορά. Ο Pastorello ήταν ο γρηγορότερος αναβάτης, έριξε σε όλους τουλάχιστον 2 γύρους εκτός από τους Sylvain, Μαλούχο και Vidal,και κατέκτησε επάξια την πρώτη θέση. Μάλιστα δεν έτρεχε σε ECO mode όπως υπέθεσαν πολλοί αναβάτες. Τα περισσότερα Kawasaki και Sea-Doo έτρεχαν με αναμμένο τον δείκτη βενζίνης για περιπού 4 γύρους.

Η Kawasaki κυριάρχησε στον αγώνα για δεύτερη συνεχή χρονιά νικώντας τις 3 πρώτες θέσεις στην κατηγορία F1 και την πρώτη στην F2. Μια εξαιρετική κατάταξη για το Ultra 300X, ένα μυώδες σκάφος αρχικά προορισμένο για ψυχαγωγία και διασκέδαση. Το σκάφος έχει εξ'ολοκλήρου καινούριο μοτέρ σε σχέση με τον προκάτοχό του. Παρ'όλα αυτά η ομάδα Pastorello έκανε εξαιρετική δουλειά επαναπροσδιορίζοντας κάποια κομμάτια του σκάφους και αυξάνοντας έτσι την αντοχή και την αξιοπιστία του νέου Kawasaki Jet Ski. Credits: www.jetskiworld.gr